Haber

Avustralyalıların Elektrikli Araçlara İlgisi Artıyor

SİDNEY, 21 Haziran (Xinhua) — Pazar araştırma şirketi Roy Morgan, 548.000 Avustralyalı’nın önümüzdeki dört yıl içinde elektrikli araç (EV) satın almayı planladığını söyledi.

Roy Morgan’ın Salı günkü raporu, potansiyel elektrikli araç alıcılarının bu dönemde yeni bir araç satın almak isteyenlerin yüzde 12,5’ini temsil ettiğini söyledi. Bu istatistik, dört yıl öncesine göre yüzde 1.230’un üzerinde “çarpıcı” bir artışı temsil ediyor.

Rapora göre, Avustralya’nın elektrikli araçlara olan ilgisi, daha geniş ve daha uygun fiyatlı modellerin sunulduğu 2019 yılında artmaya başladı.

2019’da yalnızca 41.000 Avustralyalı, önümüzdeki dört yıl içinde bir elektrikli araç satın almayı planladı. Ancak bu rakam bir yılda yüzde 60’tan fazla artarak 66.000’e ulaştı ve o zamandan beri hızla yükselmeye devam ediyor.

Roy Morgan, otomotiv üreticisi Tesla’nın Avustralyalıların elektrikli araçlara artan ilgisinde değerli bir itici güç olduğunu kaydetti. Beş yıl önce, yalnızca 37.000 Avustralyalı önümüzdeki dört yıl içinde bir Tesla almayı planlıyordu, ancak bu sayı bugün neredeyse yüzde 900 artarak 369.000’e ulaştı.

Yaklaşık 179 bin kişinin başka bir markayı satın almaya niyetli olduğuna dikkat çeken araştırma şirketi, artık daha fazla Avustralyalı’nın Tesla dışındaki markaları arzuladığını da ortaya koydu.

Kaynak: Xinhua / Araba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu