Haber

Yunan basını Türk tanklarını vurmakla tehdit etti

Savunma kapasitesinde her geçen gün daha güçlü bir noktaya ulaşan Türkiye, dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor.

Yunanistan, Türkiye’nin savunma sanayiindeki atılımlarının yakından takip edildiği yerlerden biridir.

Yunan basınından Pentapostagma gazetesi, “Katil Türk tankı! Yunanistan, Amerikan Javelin tanksavar füzelerini tedarik edecek mi?”başlıklı haberinde Türkiye’nin tank gücünü hedef aldı.

Türk tankları hakkında skandal açıklamalar

ABD’nin Javelin tanksavar sistemlerinin üretimi ile ilgili kapasitesini artırdığı belirtilirken, skandal açıklamalarda bulunuldu:

Türk tanklarını kafalarından vurabilmeleri büyük avantaj. O kısım Türk tanklarının en az zırha sahip olduğu ve AKKOR savunma sistemleri tarafından korunmayan bir yerdir.

‘Türkiye’ye karşı tanksavar gücünü artırın’ çağrısı

Olası bir Yunan-Türk askeri çatışması durumunda Atina’ya tanksavar yeteneklerini artırma çağrısı yapıldı.

Her iki ülkenin tank potansiyelinin “Meriç ve adalardaki kara operasyonlarının sonucunun şekillenmesinde önemli rol oynayacağı” kaydedildi.

Haberlerde, “Ukrayna’daki savaşta kanıtlanmış, oldukça etkili ve güvenli Javelin tanksavar ile, tanksavar savunmamızı güçlendirmemiz zorunlu hale geliyor.”söylendi.

Altay’ın seri üretimi başlayacak

Türkiye’nin 2026 yılına kadar tamamlanması planlanan 81 adet Leopard 2A4 tankının modernizasyon çalışmalarını yürüterek tank potansiyelini artırmaya çalıştığı da biliniyor.

2025 yılının Yeni Altay tanklarının seri üretim yılı olacağına dikkat çekilerek, şöyle denildi:

AKKOR ile 360 ​​derece kalkan

Aynı zamanda Türkiye, tankları için AKKOR sisteminin inşasına da devam ediyor. AKKOR, yüksek teknolojiye sahip radarı ile gelen füze veya tanksavar füzesini çok kısa sürede tespit ettikten sonra 360 derecelik bir savunma kalkanı oluşturacak.

Güdümlü doğal imha mühimmatları, üzerlerindeki sensörler sayesinde tanksavar tehdidi yaklaştığı anda patlayacak ve tehdidi etkisiz hale getirecek.

Kızıl Elma’nın sınavı Yunanistan’ı endişelendiriyor

Aynı gazetenin haberinde Baykar’ın ürettiği Bayraktar Kızılelma insansız savaş uçağından da bahsedildi.

Kızılelma’nın Yüksek İrtifa Sistemi Tespit Testi’ne işaret edilerek Türkiye “saldırgan” taraf olarak gösterilmeye çalışıldı:

Ankara saldırganlığını sürdürüyor. Drone savaşçısı Red Apple’ı yeniden test ettiler. (Cumhurbaşkanı) Erdoğan, Miçotakis ile silahlanma konusunu görüşeceğini söylerken, Kızılelma’nın bir denemesi daha yapıldı.

2024’te seri üretim

Kızılelma’nın 2024 yılında seri üretime başlayacağı, TCG Anadolu gemisinden ilk testin ise 2025 yılında gerçekleştirileceği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu