Haber

Erdoğan: Böyle bir felakete hazırlıklı olmak mümkün değil

Depremin etkilediği illerden biri olan Hatay’da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle büyük bir afete hazırlıklı olmak mümkün değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin vurduğu Hatay’da açıklamalarda bulundu.

Devletin tüm imkanlarının seferber edilerek afet bölgesine yönlendirildiğini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: Sayıları 60 bini bulan akredite insan sayısı her konuda canla başla çalışıyor. 71 ilin tamamından yardım konvoyları sevk edildi. On binlerce kişi destek için sokaklara döküldü. İstisnalar var. Şartlar orada. Böylesine büyük bir felakete hazırlıklı olmak mümkün değil. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz bırakmayacağız. Deprem bölgesini afet bölgesi ilan ettik. OHAL kararı alarak süreci hızlandırdık.söz konusu.

“Yetkili sorumlu değilse ben farklı konuşurum”

Gerekli her adımı atarak kimseyi mağdur etmeyeceklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu: ‘Bu dönem birlik dönemidir. Hala burada basit siyasi çıkarlar uğruna olumsuz kampanyalar yürütmeye dayanamıyorum. Yetkililer sorumlu değilse ben farklı konuşurum.söz konusu.

Depremzedelere 10 bin lira verileceğini açıkladığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: ‘Bitmiyor, 1 yıl içinde 10 ilimizdeki tüm afetzedelerin konutlarına TOKİ yönetimindeki tüm firmaları kavuşturarak enkaz kaldırma ve konut inşaatlarına hız kazandıracağız’terimleri kullandı.

60’tan fazla ülkeden destek geldiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti: ‘__ Destek 60’tan fazla ülkeden geliyor. Daha sonra ismiyle açıklayacağım. İsrail, özellikle Azerbaycan destekledi. Katar, Kuveyt’i destekledi. Maddi yardımlarını ayni olarak gönderiyorlar. Bahis ile ilgili kuruluşlar AFAD’a bire bir nakit bazında veriyor. Ayrıca takviye veren tüm vatandaşlarıma da teşekkür ediyorum.dedi.

Can kaybı 9 bin 57’ye yükseldi

Depremde hayatını kaybedenlerle ilgili son bilgileri paylaşan Erdoğan, şunları söyledi: Toplam ölü sayısı 9 bin 57, Hatay’da ölü sayısı 3356. Yaralı sayısı 52 bin 979. Yıkılan bina 6 bin 444.söz konusu.

derbenthaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu