Ekonomi

Deutsche Bank’ın 2007’den bu yana en yüksek net karı

Deutsche Bank, 2022 mali sonuçlarını açıkladı.

Buna göre banka, geçen yıl yüksek faiz oranlarının da etkisiyle ve yeniden değerlemesiz sağladığı vergi avantajıyla 5,02 milyar euro net kâr elde etti. Söz konusu rakam, 2007’den bu yana en yüksek yıllık net kâr olarak kayıtlara geçti.

Deutsche Bank kümelenmesinin net geliri de yüzde 7 artışla 27.2 milyar Euro’ya yükseldi.

Bu arada bankanın son 11 yılda 3 yıl üst üste kâr açıklaması dikkat çekiyor.

“Bankayı başarıyla dönüştürdük”

Deutsche Bank İcra Kurulu Başkanı (CEO) Christian Sewing, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Deutsche Bank’ı geride kalan 3,5 yılda başarılı bir şekilde dönüştürdüklerini belirtti.

Yeniden yapılanma planlarını disiplinli bir şekilde hayata geçirdiklerini belirten Dikiş, “Sonuç olarak önümüzdeki yıllarda banka hissedarlarına sürdürülebilir büyüme ve getiri sağlayacak donanıma sahibiz.”

Küresel finansal sistem açısından en önemli bankalardan biri olarak gösterilen Deutsche Bank, Temmuz 2019’da 9 milyar avroluk kapsamlı bir yeniden yapılandırmaya giderek 2022 yılına kadar 18 bin çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı.

Analistler, Deutsche Bank’ın büyümesinin; Yavaşlayan bir ekonomiye, yüksek enflasyon oranlarına, Rusya-Ukrayna savaşına ve bankayı yıllardır rahatsız eden düzenlemelere karşı “savunmasız” olduğunu söyledi.

Bunun ortasında Deutsche Bank, temettüyü hisse başına 0,20 Euro’dan 0,30 Euro’ya çıkaracağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu