Haber

Çeşme tarihinin en büyük projesi; 1 Milyar TL yatırımla Çeşme’nin İçme Suyu Sorunu Çözüldü!”

Dünyaca ünlü turizm merkezi Çeşme’nin içme suyu altyapısının tamamen yenilenmesi için tarihi bir yatırım yapan İZSU Genel Müdürlüğü, projenin üçüncü fazının da temelini attı.  Çeşme’nin 3. etap içme suyu altyapı çalışmaları kapsamında ilçenin eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim sınırları ve su şebekesi yenilenecek. Başkan Oran, “Yoldaşım İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer, Çeşme tarihinin en büyük yatırımını yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Çeşme adına kendisine çok teşekkür ediyorum. Günaydın başkanım” dedi.

 

 

Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın ev sahipliğinde Musalla Mahallesi’ndeki konutunda düzenlenen törene, uygulama için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Olivier Gauvin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu katıldı. projenin. AFD yetkilileri, finansman sağlayan Fransız Kalkınma Ajansı, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“Yatırım seferberliği başlattık”
Başkan Tunç Soyer, “Yaz aylarında 1 milyona yaklaşan nüfusuyla Çeşme, her yıl Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlıyor. İlçemizin bu çok özel durumu özellikle yaz aylarında içme suyu, kanalizasyon ve arıtma altyapısına önemli bir yük olmaktadır. İzmir’in her ilçesine, her mahallesine sağlıklı su ve dayanıklı altyapı hedefimiz doğrultusunda İZSU Genel Müdürlüğümüzle Çeşme’de yatırım seferberliği başlattık. Çeşme’nin kaçaklara, kokulara, arızalara ve elektrik kesintilerine neden olan altyapı sorunlarını kökten çözecek tüm adımları planladık.

“İçme suyuyla ilgili tüm sorunları aşmış olacağız”
Hizmet ömrünü tamamlayan Çeşme’nin içme suyu şebekesini üç aşamalı bir planlamayla tamamen yenilemek için çalıştıklarını belirten Lider Soyer, “200 kilometrelik içme suyu şebekesinin ilk etabının sonuna geldik. Germiyan, Ildır, Reisdere, Şifne ve Yalı mahallelerinde su hattı yenileme çalışması. Alaçatı, Ardıç, Altınyunus, Boyalık, Celal Bayar, Çakabey, Fahrettinpaşa ve Ilıca mahallelerini kapsayan 450 kilometrelik ikinci etabı da tamamlayarak kesintisiz içme suyu hizmetiyle buluşturduk. Bugün temelini attığımız ve 3 yılda tamamlayacağımız 3. faz ile birlikte 11 mahalleye daha modern altyapı sistemleriyle içme suyu ulaştıracağız. 278 milyon liralık bu yatırım 350 kilometrelik hattın yenilenmesini kapsıyor. Üçüncü etap tamamlandığında Çeşme’de mevsim ve yoğunluk fark etmeksizin içme suyu açısından tüm sıkıntıları aşmış olacağız.”

 

“Tunç Soyer’e teşekkür ederim”
Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran, “Tunç Soyer yoldaşım Çeşme tarihinin tek seferde en büyük yatırımını yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Çeşme ismi için kendisine teşekkür etmek istiyorum. Sen yetersin liderim. Çeşme’de musluklarımızdan tuzlu su aktığı günleri yad ediyoruz. Şimdi o günlerin hepsi geride kaldı. İki şeyin kıymetini pandemide çok iyi öğrendik. Biri su, diğeri tarım. Bu iki konuya çok değer veren bir Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Her zaman Çeşme’nin arkasındadır” dedi.

“İzmir ile güçlü bağlarımızı sürdürmekte kararlıyız”
Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Oliver Gauvin, Fransız Kalkınma Ajansı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uzun soluklu işbirliğinden memnun olduğunu ifade ederek, “Fransa, İzmir ve Türkiye ile güçlü bağlarını sürdürmeye ve iklim konularında iş birliğine büyük önem veriyor. Fransız Kalkınma Ajansı, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne 10 yıldır 300 milyon Euro’luk finansmanla yapısal yatırımların gerçekleştirilmesinde destek veriyor, bu projenin devamını en içten dileklerimle sunuyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu