Ekonomi

Çanakkale’de 13 Coğrafi Tescilli Ürün Var

AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Masraf, Çanakkale domatesi ve Biga pirinci ile kentin 13 coğrafi tescilli eseri olduğunu belirtti.

Sorgun, yaptığı yazılı açıklamada Çanakkale’nin bir tarım ve turizm kenti olduğunu hatırlattı.

“Çanakkale’miz, domatesimiz ve Biga pirincimizle 13 coğrafi tescilli eserimiz var” diyen, şöyle devam etti:

“İlimiz yoğun bir emek gerektiren tescil sürecinden çıkarak domates ve pirinç üreticisinin elini güçlendirmiştir. Amacımız Avrupa Birliği (AB) coğrafi işaret tescili alarak Çanakkale’de AB coğrafi işaretli ürün sayısını artırmaktır. Çanakkale, denizi, kültürü ve tarihi kadar tarım açısından da zengin bir ildir. İlçelerimizin her birinde çok sayıda özel tarım ürünü yetiştirilmektedir. Yapılmıştır.”

Yapılan yatırımlar arasında en somut örneğin Ezine’de kurulan Besin İhtisas Organize Sanayi ile projesi onaylanacak ve yılın 11 ayı üretime imkan verecek Ayvacık Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olduğuna dikkat çeken Sarfiyat, şunları kaydetti:

“Ezine’de bölgemizde bilinen bir değer olan Ezine peyniri başta olmak üzere birçok alanda gıda üretimi gerçekleştirilecek. Ayvacık’ta 2 bin 400 dönüm alana kurulacak seralarda, rüzgar, güneş ve biokütle başta olmak üzere enerjiyi başta jeotermal kaynaklardan sağlayan, alanında dünyanın en büyük OSB’sinde üretim yapılacak. Burada üretilen ürünler Boğaziçi köprüsü ve tüneller dahil dünyanın her köşesine taşınacak. Baktığınız zaman Çanakkale tarımı için devletimizin nasıl bir emek sarf ettiğini görmek mümkün.”

Çanakkale’nin coğrafi işaretli ürünler açısından adından söz ettiren bir şehir olduğunun altını çizen Ayhan Yavaş, tüm paydaşlarla birlikte hareket ederek Çanakkale’nin tescilli ürün sayısını artırmaya çalıştıklarını vurguladı.

Çanakkale’nin önemli ürünlerinden domates ve çeltik için coğrafi işaret almayı başardığını belirten Sorgun, şunları kaydetti:

“Çanakkale Ticaret Borsası ve Biga Ziraat Odası başta olmak üzere birçok kurum, Çanakkale domatesi ve Biga pirincinin coğrafi işaret alması için önemli çabalar sarf etti. Bu iki değerle birlikte Çanakkale’de coğrafi işaret tescilli ürün sayısı 13’e çıktı. Bu nedenle, süreci başarıyla tamamlamak için çaba harcayarak çalışmaları başlatan eski milletvekillerimiz Bülent Turan ve Jülide Ziraatoğlu’na ve Çanakkale Ziraat Ticaret Odası’nın diğer tüm paydaşlarına teşekkür ediyorum. “Bir Avrupa Birliği coğrafi işaretimiz var. Bayramiç beyazıdır. Ezine peynirinin AB coğrafi işaret alması için başvurular yapıldı. Niyetimiz Çanakkale’nin daha nice eserlerinin AB tescili alması. Bunun için de hükümet olarak bu konuda gerekli zemini sağlayacağız.”

bunyanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu