Ekonomi

BDDK’dan 3 bankaya onay!

Yabancıların Türkiye’deki güçlü bankacılık sistemine ilgisi artıyor. Ekonomiyi doğrudan destekleyen bankalar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun koyduğu yasalar çerçevesinde, güçlü sermaye yapıları ve dünyanın en güçlü bankacılık altyapısı ile faaliyet göstermektedir.

300 MİLYON DOLAR SERMAYE YATIRDILAR, ENPARA BANKASI KURULDU

QNB Finansbank çatısı altında bulunan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, dijital ortamda faaliyet gösteren Enpara.com’un ENPARA BANK A.Ş. ile iştirakidir. başlıklı bir mevduat bankası kurmasına izin verdi. Bankanın kurucu ortakları arasında Digital-Q-FS Limited, QNB Finans Faktoring, QNB Finans Leasing, QNB Finans Portföy Yönetimi, Efinans Elektronik Ticaret 300 milyon USD karşılığı Türk Lirası ile bankaya ortak oldu. Böylece Enpara Bank yaklaşık 8 milyar lira sermaye ile kuruldu. Böylece Enpara Bank, bankacılık faaliyetlerini QNB Finansbank çatısı altından ayrılarak şubeleşerek yürütebilecektir.

COLENDI BANKASI DİJİTAL OLARAK KURULUYOR

Kurucu sermayesi 2 milyar TL olarak belirlenen Colendi Bank A.Ş. dijital mevduat bankası olarak faaliyet gösterecek. BDDK onayına tabi olan kurucu ortaklar arasında Bülent Tekmen, Erkan Kilimci, Deniz Devrim Cengiz, Ali Kürşad Boistan, Muhammed Furkan Ünsal ve Murat Öztürk bulunmaktadır.

HEDEF YATIRIM BANKASI DA ONAYLANDI

BDDK, Objective Yatırım Bankası’na daha önce verdiği kuruluş iznine ek olarak faaliyet izni de verdi. Böylece banka artık faaliyetlerine başlayabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu