Ekonomi

Bakan Kirişci, depremden etkilenen çiftçiler için alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen 10 ilde çiftçiler için alınan tedbirler hakkında bilgi verdi.

Kirişci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, depremzedelere destek olmak için her türlü tedbiri almaya devam ettiklerini belirterek, devlet ve millet olarak her türlü zorluğun birlikte aşılacağını kaydetti.

Kirişci’nin paylaşımında; Mazot, gübre, hayvancılık ve kırsal kalkınma destekleri ile Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ürün güncelleme uygulamaları hakkında şu bilgiler verildi:

“2022 yılı itibari ile kesin olarak verilmeye başlanan mazot ve gübre katkıları depremden etkilenen 10 ilimiz için peşin olarak ödenecek. Bu kapsamda toplam 2,8 milyar TL tutarında mazot ve gübre takviyesi yatırılacak.” Şubat ayı sonuna kadar çiftçilerimizin hesaplarına yatmaktadır. 2023 üretim yılı ÇKS 28 Şubat olan çalışma güncelleme süresi başvuru yapan üreticiler için 8 Mayıs’a kadar uzatılmıştır.

Yıl boyunca ödenecek 530 milyon liralık bedel; Çiğ Süt Desteği, Buzağı Desteği, Damızlık Koyun-Keçi Desteği, Büyükbaş Hayvancılık Desteği, Arı Kovanı Desteği, Sürü Geliştirme ve Yenileme Desteği ödemeleri 10 il için Şubat ayında çekilerek üreticilerimizin hesaplarına yatırılacaktır. Ayrıca 10 ilde 185 bin işletmeye 2 milyon büyükbaş hayvan başına 500 TL, 9 milyon küçükbaş hayvan başına 50 TL olmak üzere toplam 1,5 milyar TL yem takviyesi yapılacak.

Kırsal Kalkınma Desteği için 2022-2023 dönemi Tarımsal İktisadi Yatırımların başvuru süresi depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs’a, diğer illerde 28 Şubat’a kadar uzatıldı. 2022-2023 dönemi Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımları proje değerlendirme süresi, depremden etkilenen 10 ilde 8 Mayıs’a, diğer illerde 10 Mart’a kadar uzatıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu